Pohyb je lék » Rehabilitace » Kineziologický rozbor
Kineziologický rozbor
Kineziologický rozbor je soubor diagnostických postupů, které využívá fyzioterapeut ke stanovení fyzioterapeutické diagnózy a na základě toho potom k vytvoření terapeutického plánu. První částí kineziologického vyšetření je odebrání anamnézy klienta, zahrnující subjektivní hodnocení příznaků onemocnění, analýzu běžných činností - anamnézu pracovní, sportovní, či dalších oblastí souvisejících s pohybovou aktivitou. Součástí anamnézy jsou dále dotazy na prodělané choroby, úrazy, operace a to i takové, které se současným problémem zdánlivě nesouvisí. Vlastní kineziologické vyšetření představuje cílené vyšetření pohybového aparátu klienta. Potřebné informace získává fyzioterapeut z aspekčního,palpačního a popřípadě i instrumentálního a přístrojového vyšetření. Využívá svalových testů, hodnocení kloubní mobility, specifického testování funkce jednotlivých oblastí pohybového aparátu - takzvaných pohybových stereotypů či palpačního hodnocení měkkých tkání. Nedílnou součásti rozboru je alespoň základní neurologické vyšetření či speciální ortopedické testy. Při diagnostice též může vycházet z provedených přístrojových a zobrazovacích vyšetření příbuzných medicínských oborů. |
 |
Na základě provedeného vyšetření (v délce cca 40 minut), provádí fyzioterapeut klinickou rozvahu a stanovuje následně ve spolupráci s klientem cíl terapie a krátkodobý i dlouhodobý terapeutický plán.
Rehabilitace prováděná fyzioterapeutem:
Použítí různých technik, které umožňují zlepšit pohybovou funkci svalů a kloubů do maximálně možného rozsahu pohybu. Je schopná zlepšit a urychlit léčebný proces pohybového aparátu a snížit až zcela odstranit bolesti a ztuhlost svalů, kloubů a zad. K léčebnému procesu se používají např. měkké techniky, mobilizace, terapie dle MC Kenzie, Vojtova terapie aj.